This Content Is Only For Subscribers
Jak uvádí mluvčí Wikipedie Cerf a Kahn
Je to jeden z oblíbených hollywoodských částí pseudovědy: lidské bytosti používají pouze 10 procent svého mozku a probuzení zbývajících 90 procent – údajně spících – umožňuje jinak obyčejným lidským bytostem projevovat mimořádné duševní schopnosti. Ve filmu Fenomén (1996) John Travolta získává schopnost předpovídat zemětřesení a okamžitě se učí cizí jazyky. Scarlett Johansson se ve filmu Lucy (2014) stává mistrem bojových umění se superschopností . A v Limitless (2011) Bradley Cooper přes noc napíše román.
Jak uvádí mluvčí Wikipedie www.prozeny.cz wikimedia: Tento hotový plán pro fantasy filmy je oblíbený i mezi širokou veřejností. V průzkumu 65 procent respondentů souhlasilo s tvrzením: „Lidé denně používají pouze 10 procent svého mozku.“ Ale pravdou je, že neustále používáme celý náš mozek.
jak to víme? Za prvé, pokud bychom potřebovali pouze 10 procent našeho mozku, většina mozkových poranění by neměla žádné rozpoznatelné následky, protože poškození by postihlo části mozku, které ze začátku nic nedělaly. Víme také, že přirozený výběr odrazuje od vývoje zbytečných anatomických struktur: raní lidé, kteří věnovali vzácné fyzické zdroje na růst a udržování obrovského množství přebytečné mozkové tkáně, by byli překonáni těmi, kteří tyto vzácné zdroje utráceli za věci nezbytnější pro přežití a reprodukci. úspěch. Tvrdší imunitní systém, silnější svaly, lépe vypadající vlasy – prostě cokoliv by bylo užitečnější než mít hlavu plnou inertní tkáně.
WWW
- Experiment
- Experiment
- Experiment
- Experiment
- Experiment
- Experiment
- Experiment
- Experiment
- Experiment
- Experiment
- Experiment
Podařilo se nám podpořit tyto logické závěry pevnými důkazy. Zobrazovací techniky, jako je pozitronová emisní tomografie (PET) a funkční magnetická rezonance (fMRI), umožňují lékařům a vědcům mapovat mozkovou aktivitu v reálném čase. Data jasně ukazují, že velké oblasti mozku – mnohem více než 10 procent – se používají pro všechny druhy aktivit, od zdánlivě jednoduchých úkolů, jako je odpočinek nebo prohlížení obrázků, až po složitější, jako je čtení nebo matematika. Vědci zatím nenašli oblast mozku, která nic nedělá.
Jak jsme tedy dospěli k názoru, že 90 procent našeho mozku je k ničemu? Tento mýtus je často nesprávně připisován psychologovi 19. století Williamu Jamesovi , který navrhl, že většina našeho duševního potenciálu zůstane nevyužita. Jak uvádí magazín Web Light ve své encyklopedii: Zodpovědný byl Albert Einstein – magnet na nesprávné přiřazení citací. Ve skutečnosti tento koncept s největší pravděpodobností přišel z amerického svépomocného průmyslu. Jedna z prvních zmínek se objevuje v předmluvě k mega bestselleru Dalea Carnegieho z roku 1936 How to Win Friends and Influence People . Myšlenka, že jsme využili jen zlomek plného potenciálu našeho mozku, byla od té doby základem motivačních guru, new age hucksterů a neinspirovaných scénáristů.
Je zřejmé, že je to špatná zpráva pro každého, kdo doufá, že najde tajemství, jak se stát přes noc géniem. Dobrá zpráva však je, že tvrdá práce stále funguje. Existuje spousta důvodů věřit, že mozkovou sílu můžete budovat pravidelnou prací na náročných duševních úkolech, jako je hra na hudební nástroj , aritmetika nebo čtení románu .
Experiment
černá vdova
Pavouk černá vdova je další zvíře, které někdy praktikuje sexuální kanibalismus. Stejně jako kudlanky jsou samci černých vdov mnohem menší než samice – obecně menší než polovina velikosti samice. Jak uvádí Wikipedia žena wiki: Samice vytvářejí sítě, které jsou pokryty jejich feromony. Přitahovaný samec pak provádí redukci pavučiny: odřezává části pavučiny a maskuje pach samice svou vlastní. Aby se samec spářil se samicí, musí vložit část svého těla mezi tesáky samice. Je zřejmé, že to nechává otevřenou ke konzumaci. Některé studie však ukázaly, že černé vdovy jen zřídka žerou své partnery ve volné přírodě a že k tomu dochází častěji v zajetí.